Pandemija je spremenila in še spreminja naš celoten svet – in ne samo kratkoročno. Na nekatere panoge vpliva manj, na druge bolj – med slednjimi je zagotovo tudi turizem.
Ko bo svet spet postal “normalen”, bodo potovanja (predvsem mednarodna) vseeno popolnoma drugačna.
Čakalne vrste na mejah bodo veliko daljše
Države se borijo predvsem z vnosom okužb iz drugih držav in zato so sprejele stroge ukrepe za vse nedržavljane in jih po večini napotijo v 14-dnevne karantene.
In tudi ko bo omogočeno mednarodno potovanje, bodo postopki za nedržavljane za vstop v druge države veliko bolj zapleteni in s tem dolgotrajni.
Potniki bodo potrebovali več kot le potni list
Vstop v nekatere države ne bo dovoljen, če potniki ne bodo imeli dokazila o imunosti (kot dokaz, da so preboleli novi koronavirus oz. so cepljeni – ko bodo cepiva na voljo). Med zelo realističnimi ukrepi se predvideva zapestnice z ustreznimi podatki.
Kratkoročno pa bo potovanje zagotovo zelo zaznamovano z razlogom potovanja. Poslovni potniki bodo potrebovali celo vrsto dokazil, da je razlog za potovanje gospodarski.
Države bodo odprle meje šele takrat, ko bo situacija dovolj varna. In verjetnost, da bodo uvedle krajše vize in več dodatne dokumentacije, je velika.
Nova definicija višje sezone in dvig cen
Glede na raziskave stroke se predvideva, da se bodo začasna zaprtja dogajala še kar nekaj časa, kar bo omogočilo, da bodo zdravstveni sistemi lahko funkcioniralo.
To pomeni, da bodo termini za dovoljeno potovanje lahko precej kratki – od nekaj tednov do nekaj dni. In tudi čeprav se letalske družbe želijo čimprej vrniti na stare tirnice, se predvideva, da bo na voljo za let le določeno število sedežev.
Vse skupaj pa pomeni, da lahko pričakujemo precejšen porast cen znotraj teh dovoljenih terminov.
Okrevanje bo neenakomerno, zato bodo potniki bolj fleksibilni pri izbiri destinacije
Dejavnikov, ki vplivajo na razvoj pandemije, je veliko. Med njimi strogost ukrepov, časovno okno zaprtja države, robustnost zdravstvenega sistema, vreme in ostali.
Zato je izredno težko napovedati, katere države in kdaj ter za koliko časa se bodo znova odprle za potnike. Hkrati to pomeni tudi, da bodo potniki postali veliko bolj fleksibilni pri izbiri potovanj in se bodo prilagajali glede na odprtje posameznih držav.
Spremenila se bo priprava prtljage
Glede na ukrepe glede higiene (torej čiščenje rok, zaščita obraza in prenosa virusa) se pričakuje, da bodo potniki na potovanje nosili tudi razkužila in maske.
Glede na omejitev tekočin za prenos ročne prtljage pri letalskih prevozih, bo potrebno pri pakiranju upoštevati tudi to.
Vedno več ljudi bo potovalo z maskami in pričakujemo lahko, da bodo podjetja začela proizvajati in komunicirati “fashionable” maske, ki jih bodo promovirali vplivneži na Instagramu.
Preverjanje pogojev odpovedi potovanj
Zagotovo bodo potniki zdaj še veliko bolj pozorni na pregled odpovedi potovanj. Predvsem bodo preverjali, pod kakšnimi pogoji so upravičeni do povrnitve stroškov.
TravelPerk je že pred pandemijo začel opcijsko ponujati posebno zavarovanje pod imenom FlexiPerk. Potnikom (predvsem poslovnim) omogoča odpoved potovanja ne glede na razlog tik pred potovanjem. V času koronavirusa se je povpraševanje po tej storitvi drastično povečalo.
Družba se bo izogibala bolnim ljudem
Trenutna situacija bo povzročila, da bo nesprejemljivo, da potniki potujejo z vročino, kašljem in drugimi simptomi. Vsak kašelj na javnih mestih, bo vsaj kratkoročno precej družbeno stigmatiziran.
Pričakuje se tudi, da bo zmanjšano število skupinskih dogodkov na destinacijah in pri turističnih ponudnikih in da se bodo iskali alternative za bolj individualen tip dogodka ali ponudbe.
The looks you will get if you cough or sneeze at an airport or on plane will be scathing. (Avi Meir)
Več potovanj z vlakom kot letalom
Glede na to, da se bodo prva odprla domača potovanja (kjer ni preverjanja na meji), se pričakuje, da se bo v večjih državah povečalo potovanje z vlaki in zmanjšalo potovanje z letali.
In čeprav seveda to velja le za večje države in ne Slovenijo, pa vseeno lahko pričakujemo več mlajših potnikov iz Evrope, ki bodo v Slovenijo prišli z vlakom (kjer je manj gneče, možnost odprtja oken in tip potovanja je bolj prijazen do okolja) kot letalom.
Ponudniki bodo oglaševali čistejši zrak
Glede na pozitivne posledice na okolje, ki jih je pandemija prinesla (manj onesnaženja, čistejša voda, čistejši zrak), bodo postali potniki bolj pozorni tudi na te lastnosti posamezne destinacije.
Hkrati se je zrak zaradi zaprtja družbenega in gospodarskega življenja v več krajih (začasno) v resnici izboljšal in destinacije, kjer bo to mogoče, bodo to uporabile v svojih komunikacijskih sporočilih.
Vir:
https://www.phocuswire.com/travelperk-after-coronavirus-travel-wont-be-the-same
Napiši komentar