Glamping, luksuzna oblika kampiranja, se je v Sloveniji dobro ukoreninil in postal sinonim za butični, ekskluzivni turizem. Njegovo priljubljenost gre pripisati tudi raznoliki neokrnjeni naravi, ki omogoča, da se rojevajo vedno nove glamping zgodbe, ki ponujajo stik z naravo na unikaten način.
Spoznajte ciljno skupino
Iskalci glamping oddiha so kampisti po duši, ki si želijo (in si to lahko privoščijo) bivanje v naravi nadgraditi z luksuzom hotelske sobe in (človeškega) servisa. »V primeru glampinga ne gre za taborjenje, temveč za prostočasno bivanje v naravi v maksimalno urejenem okolju zaprtega tipa, ki nujno vsebuje tudi spremljevalne elemente, kot so bio bazeni, tretmaji dobrega počutja, restavracije, otroška igrišča in (odvisno od tipa) še kaj posebnega.« (Borut Kokelj, povzeto po https://zavodbig.com/glamping-oddih-v-naravi/).

Vrste glamping objektov
Razširjenost glamping ponudbe je razlog, da so se od odprtja prvega glampinga v Sloveniji na Bledu do danes pojavile številne variacije – od pravih glamping vasic do posameznih hišk kot sekundarne ponudbe turističnih kmetij in avtentičnih gostilnic.
Če se spogledujete z mislijo, da bi svojim gostom ponudili tudi glamping v manjšem obsegu, si oglejte najbolj razširjene vrste glamping namestitev:
ZVONASTI ŠOTORI
Ima zelo enostavno zgradbo, ki jo sestavlja en sam osrednji nosilni tram, prekrit z bombažnim platnom. Stene so med seboj ločene z napenjalnimi kabli, zabitimi v tla, podobno kot pri šotoru za kampiranje. So različnih velikosti in lahko ponujajo ogrevanje, klimatsko napravo in prhe.

SAFARI ŠOTORI
Pred več sto leti so jih za prenočišča uporabljali kralji, nomadi in lovci, danes pa so priljubljena glamping namestitev. Običajno imajo ločene sobe, včasih tudi kuhinjske niše. Konstrukcija je bolj zapletena kot pri zvonastem šotoru, kar sicer zagotavlja večjo stabilnost, vendar so zaradi tega tudi veliko težji in jih je zato težje premikati.
JURTE
Okrogle jurte s kupolasto streho in stenami, prevlečenimi s tkanino, zaradi okroglega tlorisa zelo dobro prenaša močne vetrove. Ne puščajo velikega ogljičnega odtisa, zaradi lahke konstrukcije in enostavnega sestavljanja pa so zelo mobilne in jih je mogoče prevažati na različne lokacije.
TIPI
Ameriški staroselci so jih uporabljali za svoj nomadski način življenja, zato so običajno topli, udobni in enostavni za postavitev. Trikotna oblika s širokim dnom in ozkim vrhom omogoča, da se tipi pozimi dobro ogreje, poleti pa ohladi. Danes ohranjajo prepoznavno obliko, vendar so narejeni iz različnih materialov in ponujajo več udobja.
KUPOLE
Futuristične kupole, ki nudijo visoko raven udobja brez negativnega vpliva na okolje, so zgrajene iz različnih materialov, vključno z lesom, jeklom ali celo visoko odporno PVC-poliestersko tkanino. Ker so dvignjena od tal, varujejo pred talno vlago in za sabo na tleh ne puščajo skoraj nobenih sledi.

HIŠE NA DREVESU
Luksuzno kampiranje med krošnjami dreves omogoča še pristnejši stik z naravo. Obstajata dve obliki glamping hišic na drevesih. Tista, ki jo podpira naravna ukrivljenost drevesa, na katerem je zgrajena, in takšna, ki stoji na kolih. Obe pa ponujata enako udobje in 360-stopinjski pogled na okolico.
EKO-PODS
Preproste lesene koče polkrožne oblike so zgrajene iz lokalnih, naravnih ali recikliranih virov. Zagotavljajo odlično zaščito pred vetrom in dežjem, v notranjosti pa ohranjajo prijeten in domač občutek. Ekološki odtis je zaradi njihove kompaktne velikosti in energetsko učinkovitih sistemov zelo majhen v primerjavi z drugimi počitniškimi nastanitvami.
SKEDNJI
Obnovljeni skednji so se spremenili v udobne in razkošne nastanitve, ki nudijo glamping doživetje v vseh letnih časih in vremenskih razmerah. Gostje obožujejo njihov rustikalni šarm in možnost pobega od hrupa sodobnega življenja na mirno kmečko verando na podeželju.
PASTIRSKE KOČE
Avtentične pastirske koče imajo prav poseben šarm, saj nakazujejo na obdobje enostavnejših časov na idiličnih planinah. Danes glamperji uživajo v posodobljenih pastirskih kočah s toplo vodo, kopalnico in udobnimi posteljami, pogosto pa tudi wellness kotičkom s savno in vročo leseno kadjo.
BRUNARICE
Tradicionalne brunarice so odlična izbira za glamping na bolj odročnih mestih, na primer sredi gozda ali v gorah. Lesene stene, kamin, udobne sobe in občutek domačnosti imajo še poseben čar pozimi, ko gostje, zaviti v mehke odeje, ob romantičnem prasketanju ognja opazujejo sneženje.

KOLIBE
Kolibe so eden bolj tradicionalnih načinov bivanja in doživetja na prostem. Izdelane so lahko iz skoraj vseh naravnih materialov, kot so slama, led, sneg, les, kamen, trava, palmovi listi, veje ali tkanina. Gre za okolju prijazno glamping doživetje, ki se uporablja večinoma v topli sezoni, saj kolibe nudijo skromnejše udobje.
IGLU
Igluje so prvotno gradili Inuiti na severu Kanade in v Združenih državah, zato so kot nalašč za zimske glamping počitnice. Temperatura v notranjosti se lahko zaradi človeške toplote dvigne tudi na več kot 10° C. Gostje naj bodo le pravilno oblečeni in pripravljeni na zimske aktivnosti.
JAME
Podzemna bivališča goste vrnejo v čas brez napredne tehnologije, čeprav imajo mize, postelje in luči, nekatera celo elektriko. Večina jamskih glampingov vključuje oglede in druge aktivnosti, na katerih lahko gostje raziskujejo in spoznavajo zgodovino jam.
PLAVAJOČE HIŠKE
Glamping na vodi je izjemna pustolovščina za vse, ki so navdušeni nad pomirjujočim zvokom vode. Izbirate lahko med zasidrano barko, plavajočo hiško, hiško na podstavkih ali kočo sredi jezera. Vsaka nudi potrebno udobje s kuhinjo, kopalnico, posteljami in elektriko, nekatere pa so opremljene tudi z masažnimi kadmi in prozornimi tlemi.
Poleg zgoraj naštetih v kategorijo glamping namestitve oziroma doživetja sodijo tudi bivanje v gradovih, stolpih, vagonih vlakov, letalih, svetilnikih, iglujih, plavajočih hiškah in drugih zanimivih objektih.

Možnosti za glamping zgodbe so neskončne in prav vsaka od njih ponuja edinstveno doživetje v naravi. Gre za kreativni turizem najvišje ravni, zato je tudi povpraševanje po njem izredno.
Viri:
Napiši komentar