V prejšnjih blogih smo že raziskali, kako v času pandemije komunicirajo hoteli in turistične destinacije, tokrat pa bomo podrobneje pogledali v komunikacijo osrednje organizacije na področju turizma v Sloveniji.
Kdo in zakaj je STO?
Slovenska turistična organizacija (STO) je nacionalna agencija, ki skrbi za trženje celovite turistične ponudbe Slovenije in razvoj slovenskega turizma. Osrednja naloga STO je promocija in trženje slovenskega turizma predvsem na tujih ciljnih trgih in med izbranimi ciljnimi skupinami.
Skladno z vizijo slovenskega turizma so aktivnosti STO usmerjene v povečevanje prepoznavnosti Slovenije kot zelene butične globalne destinacije za zahtevnega obiskovalca, ki išče raznolika in aktivna doživetja, mir in osebne koristi«. STO izvaja aktivnosti v okviru treh vsebinskih sklopov: vsebinskega digitalnega marketinga, komuniciranja s poslovnimi javnostmi ter razvoja, raziskav, inovativnosti in evropskih projektov.
Na področju vsebinskega digitalnega marketinga STO izvaja segmentirane digitalne kampanje ter razvoj naprednega oglaševanja z uporabo orodij podatkovnega marketinga in kreativno rabo družbenih omrežij. Pomemben del aktivnosti STO je tudi sodelovanje s tujimi mediji in novinarji, letno v Sloveniji gosti okoli 200 tujih novinarjev. Na področju komuniciranja s poslovnimi javnostmi STO posebno pozornost posveča ustvarjanju sinergij z globalnimi odmevnimi dogodki, gostovanjem mednarodnih uglednih B2B srečanj v Sloveniji, aktivnemu sodelovanju z luksuznimi potovalnimi platformami ter promociji Slovenije v partnerstvu z drugimi državami, zlasti na prekomorskih trgih. Ključni del aktivnosti STO so skrbno izbrani in povpraševanju prilagojeni sejmi, borze in workshopi. Kot podpora odločanju je področje tržnih raziskav na ključnih in rastočih perspektivnih trgih. Razvojne aktivnosti STO so usmerjene v razvoj in krepitev Zelene sheme slovenskega turizma, razvoja 5-zvezdičnih doživetij, inovativnost in drugih produktov višje dodane vrednosti kot so gastronomija, outdoor, poslovni in kongresni turizem in drugi ključni produkti slovenskega turizma.
Spremembe programa trženja slovenskega turizma
Na STO so takoj ob začetku krize, skupaj s slovenskim turističnim gospodarstvom (STG), pripravili spremembe programa trženja slovenskega turizma. Glede na zahtevnost situacije, ki se spreminja posledično širitvi virusa in ukrepom držav aktivnosti sproti prilagajajo in o njih obveščajo slovensko turistično gospodarstvo in druge ciljne javnosti.
Na STO so se ves čas trajanja krize zavedali, da je pomembna komunikacija s potencialnimi popotniki ne samo po normalizaciji stanja, temveč tudi v izredni situaciji, v katerih se nahajamo. Komunikacije s ciljnimi skupinami doma in v tujini zato niso samo ohranili, temveč prilagodili situaciji in nadgradili.
V nadaljevanju kratko povzemamo ključne spremembe načrta trženja.
1. Sprememba prioritetnih trgov in ciljnih skupin slovenskega turizma glede na krizne razmere (poudarek na bližnjih evropskih trgih ter Sloveniji);
2. Izvedli so spremembo dveh aktualnih javnih razpisov za sofinanciranje v podporo promocijskim aktivnostim slovenskih turističnih podjetij in vodilnih destinacij. Skupna vrednost razpisov znaša 2 milijona evrov;
3. Povečali so sredstva za promocijo Slovenije za slovenske turistične agencije in organizatorje potovanj za dodatnih 70.000 eur na skupno 200.000 evrov;
4. Prilagodili so sodelovanje s produktnimi združenji;
5. Prilagodili so predstavitve STO na tujih trgih – izvedbo poslovnih dogodkov, skladno z razmerami, so prestavili na kasnejše termine, izvajajo nove oblike sodelovanja, kot so webinarji oz. druge spletne oblike komuniciranja;
6. Izvajajo webinarje na domačem trgu (v tem tednu bosta potekala zadnja dva webinarja iz serij petih webinarjev v sodelovanju z deležniki slovenskega turizma);
7. Prilagodili so dinamiko digitalne kampanje z okrepitvijo intenzitete oglaševanja v drugi polovici leta;
8. V prvi polovici leta izvajajo razmeram prilagojeno komunikacijo s tujimi turisti, kjer jih spodbujajo k inspiraciji o Sloveniji in skladno z odpravo omejitev in odpiranjem meja načrtovanje oddiha v Sloveniji – v sklopu te aktivnosti so lansirali čustveni video “Time to #stayhome. Turn to nature and dream.”;
9. Prebivalce Slovenije spodbujajo h krajšemu ali daljšemu oddihu doma
V sklopu te aktivnosti so v sodelovanju s slovenskim turističnim gospodarstvom in drugimi ključnimi partnerji lansirali kampanjo za domačega gosta Moja Slovenija.
Znotraj kampanje delijo navdihujoče zgodbe slovenskega turizma in informirajo o raznovrstni ponudbi Slovenije z novimi virtualnimi vsebinami.
10. Okrepili so analitične in razvojno-izobraževalne aktivnosti s ciljem čim večje učinkovitosti promocijskih in razvojnih aktivnosti v obdobju okrevanja v turizmu.
Obenem pa se znotraj teh aktivnosti nadaljujejo tudi projekti povečanja dodane vrednosti v slovenskem turizmu:
- Sejalec in Snovalec za spodbujanje inovativnosti (kjer so med finalisti izbora Sejalec 2019 Brko tura, Spremeni tok zgodovine.Si upaš?in Večerja treh dežel)
- Izobražujte se od doma (kjer na novi strani delijo koristne informacije o turizmu).
11. Redno obveščajo vse javnosti o vplivih in ukrepih posledic vpliva koronavirusa na turizem in ukrepih za zmanjšanje vpliva krize na turistično gospodarstvo in za pripravo na čas po okrevanju.
STO v času trajanja krize tako z domačim trgom kot s tujimi trgi (s poslovnimi partnerji in potencialnimi turisti) ostaja v neprestanem stiku in ohranja komunikacijo. Slovenijo so v času trajanja krize predstavljali digitalno (digitalno komuniciranje smo okrepili in nadgradili), vse poslovne dogodke pa preselili na splet ali njihovo izvedbo prestavili na kasnejši datum. Trenutno STO na ključnih trgih slovenskega turizma izvaja serije poglobljenih spletnih srečanj (webinarje) za tuje poslovne javnosti in britanske medije.
Po odprtju mej bodo na evropskih trgih, prvenstveno pa na bližnjih, komunicirali znotraj skupne kampanje MyWay.
Vse aktivnosti na tujih emitivnih trgih pa potekajo v skladu s postopnim odpiranjem meja. Odpiranje meja je za ponovno oživitev turističnih tokov iz tujih emitivnih trgov ključnega pomena.
Določene spletne predstavitve za TO/TA, kjer povezano s STG predstavljajo Slovenijo, pa že potekajo: izvedli so že webinar za nemške organizatorje potovanj in turistične agente. Nemškemu webinarju bosta v maju sledila še dva webinarja in sicer 26. maja za madžarske in 28. maja za avstrijske organizatorje potovanj in turistične agente. V juniju pa bodo oz. skladno z normalizacijo razmer zaradi COVID-19, sledili še webinarji v Italiji, na Češkem in Nizozemskem, v juliju pa še v Združenem kraljestvu, Franciji in Belgiji in drugih izbranih trgih.
STO bo tudi prihodnje aktivnosti in projekte prilagajala situaciji v slovenskem turizmu in v podporo tržno-promocijskim aktivnostim slovenskega turističnega gospodarstva.
Obveščanje ciljnih javnosti o aktualnih informacijah
STO od začetka pojava koronavirusa spremlja vplive na turizem, zbira informacije o ukrepanju in obvešča redno slovensko turistično gospodarstvo in ostale javnosti (tedensko v posebnem obvestilu za slovensko turistično gospodarstvo, v novičniku TTA, v medijskem središču, na družbenih omrežjih in na za to posebej vzpostavljeni podstrani portala slovenia.info/koronavirus).
Tudi bralce bloga vabimo, da spremljajo aktualne objave o situaciji, povezani s koronavirusom v TTA novicah , v medijskem središču in na posebni strani Informacije v zvezi s koronavirusom na portalu slovenia.info. Informacije so na voljo tudi na posebni strani v angleščini.
Ključne informacije s področja turizma in turističnega gospodarstva, aktualne podatke in ukrepe MGRT v povezavi s koronavirusom STO objavlja na svoji spletni strani https://www.slovenia.info/sl/novinarsko-sredisce/informacije-v-zvezi-s-koronavirusom.
Na https://www.slovenia.info/sl/novinarsko-sredisce/tta-novice pa lahko spremljate tudi ostale aktualne informacije od objav o Sloveniji v tujih medijih, turističnih projektov, nagrad ter podelitev priznanj in certifikatov do trendov s področja turizma, ki se rojevajo po svetu. Prijava na tedenske TTA novice vam bo zagotovila, da boste o novicah in novostih pravočasno informirani.
Ključni cilji STO
Cilji, ki jih v svojem delovanju zasleduje STO, sledijo viziji in ciljem slovenskega turizma, opredeljenim v Strategiji trajnostne rasti slovenskega turizma 2017-2021, med njimi rast prilivov iz naslova izvoza potovanj, podaljšanje dobe bivanja gostov, vzpodbujanje razvoja turističnih produktov, ki jih odlikujejo butičnost, inovativnost, kreativnost, nišnost ter trajnosten in odgovoren razvoj. STO vzpodbuja razvoj produktov, ki so razpršeni po celi državi tudi s povezovanjem različnih ponudnikov in destinacij; vzpodbuja tudi razvoj produktov, ki so za goste privlačni skozi vse leto. Med ključne cilje STO uvršča osredotočanje na zahtevnega obiskovalca, ki išče 5-zvezdična doživetja in je zanje pripravljen plačati ustrezno, to je višjo ceno. Vse aktivnosti STO izvaja z upoštevanjem povečanja prepoznavnosti in podobe Slovenije kot turistične destinacije pod znamko I feel Slovenia.
Članek je nastal v sodelovanju s Slovensko turistično organizacijo.
Napiši komentar